Home →
Nieuws →
LBIO: project alimentatierekenen zorgt voor duidelijkheid
LBIO: project alimentatierekenen zorgt voor duidelijkheid
Geplaatst op 23 februari 2011
| Het Landelijk Bureau Inning Onderhoudsbijdragen (LBIO), de organisatie die gespecialiseerd is in het innen van kinder- en partneralimentatie, maakt zich zorgen over de bereidheid tot het betalen van kinderalimentatie in Nederland. |
Kinderalimentatie steeds minder betaald De laatste 2 jaar constateerde het LBIO een forse stijging van het aantal verzoeken om de kinderalimentatie te incasseren. Vergeleken met de voorgaande jaren is er in de jaren 2009 en 2010 samen sprake van een stijging van 33% ten opzichte van de voorgaande jaren. Zo werd het LBIO in 2010 ruim 10.000 keer ingeschakeld omdat de kinderalimentatie niet werd betaald. Dit komt volgens het LBIO onder andere omdat veel alimentatieplichtigen het niet meer eens zijn met de hoogte van de alimentatie. De Tremanormen, die gebruikt worden om het alimentatiebedrag vast te stellen zouden niet transparant zijn en de oorzaak zijn van deze onvrede over de hoogte van de alimentatie.
Project alimentatierekenen Dat kan volgens het LBIO beter. Daarom werkt de instantie sinds medio 2010 op verzoek van de Raad voor Rechtsbijstand mee aan een onderzoek dat op langere termijn de alimentatieberekening zou kunnen versimpelen. In dit project biedt het LBIO voor 50 euro een alimentatieberekening volgens de Tremanormen aan. Normaal zouden mensen hier een paar honderd euro voor kwijt zijn. De uit de berekeningen komende gegevens worden beschikbaar gesteld aan de Universiteit van Tilburg. Daar wordt vervolgens onderzocht of een vereenvoudigde systematiek van alimentatievaststelling mogelijk is. Als dat zo is, zou de alimentatiewetgeving kunnen worden aangepast.
Stand van zaken Hoe staat het met dit project driekwart jaar na de startdatum? De teller bij het LBIO staat op dit moment op 360 alimentatiezaken. De deelnemers zijn tot nu toe een goede afspiegeling van de samenleving, hetgeen een vereiste zal zijn voor een succesvol vervolgtraject bij de Universiteit van Tilburg. Het LBIO neemt nog voor beperkte tijd nieuwe zaken aan, het project loopt nog tot medio 2011. De verwachting is dat het totale aantal berekeningen nog op zal lopen naar 750.
Goedkoop Uit de scheidingspraktijk komt wellicht de vraag: is goedkoop hier niet duurkoop? Kunnen jullie kwaliteit garanderen? Projectmanager Nina Vels: "Een aantal medewerkers van het LBIO is opgeleid om alimentatieberekeningen te maken conform de Tremanormen. Deze opleiding werd verzorgd door de voorzitter van de werkgroep alimentatienormen. Het LBIO legt de klant bij de berekening zoveel mogelijk uit over de totstandkoming hiervan. Tot nu toe hebben de klanten positief gereageerd op de adviezen over de hoogte van de alimentatie."
Dus… Op naar een transparantere alimentatieberekening? Waardoor de bereidheid om alimentatie te betalen volgens het LBIO zal toenemen? Gaan de Tremanormen op de schop? De tijd zal het leren.
|
← Terug naar het nieuwsoverzicht
Andere nieuwsberichten